Ulus Anafartalar Çarşısı’nda yenileme, İşte detaylar;

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Başkent tarihinin önemli miraslarından biri olan Ulus Anafartalar Çarşısı’nda başlattığı yenileme, tadilat ve dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

Hem Ankara’nın ilk yürüyen merdivenli alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan hem de duvarlarında sergilenen sanat eserleriyle bir galeriyi andıran çarşıda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları esnafın ticari hayatını olumsuz etkilemeyecek şekilde sürdürülüyor.

Başkentin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus’ta bulunan 60 yıllık tarihi Ulus Anafartalar Çarşısı’nda yenileme, tadilat ve dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı ile Fen İşleri Daire Başkanlığının beraber yürüttüğü çalışmaların tamamlanmasının ardından Ulus’un yepyeni bir çehreye kavuşması ve ekonomik olarak canlanması hedefleniyor.

ÇALIŞMALAR ESNAFI ETKİLEMEYECEK ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLÜYOR

10 Kasım 1964’te açılan ve Ankara’nın yürüyen merdivenli ilk alışveriş merkezi olan Anafartalar Çarşısı’nda yenileme çalışmaları başladı.

Türkiye’nin ilk kadın seramikçisi Füreya Koral ile Seniye Fenmen’in eserlerinin yanı sıra Nuri İyem’in ilk kez duvar üzerine uygulanmış soyut resimlerinin bulunduğu çarşıda; statik güçlendirme, cephe yenileme, iç mekânda tavan, duvar ve zemin kaplama tadilatları ile elektrik ve mekanik tesisatlarında yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Çarşı esnafının ticari hayatını etkilemeyecek şekilde sürdürülen çalışmaların; 2023 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

ÖDEMİŞ:“ANKARA’NIN KENT BELLEĞİNDE VE TOPLUMSAL HAFIZASINDA YER EDEN BİR ÇARŞI”

Anafartalar Çarşısı’nın Ulus Tarihi Kent Merkezi’nde önemli bir kamusal alan olduğuna dikkat çeken ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şunları söyledi:

“1950 yıllarında yarışmayla elde edilmiş bir proje. Anafartalar Çarşısı Ulus’un gelişme süreci içerisinde sadece bir ticari alan olmaktan öte içerisinde barındırmış olduğu sanat eserleriyle de kamuyu sanatla buluşturan önemli bir ticari merkez. İlk yürüyen merdivenlerin olduğu bir çarşı burası… O anlamda da önemli bir merkez. Burada kıymetli seramik eserlerde mevcut… Uluslararası isim yapmış sanatçılar tarafından çarşının duvarlarını, galerilerini ve kolonlarını Avrupa’daki galerilere dönüştürmüşler. Vatandaşların alışveriş yaparken bir yandan da bu sanatsal ortamı burada yakalamalarını önemsiyoruz. Ankara’nın kentleşme sürecindeki kimlikli bir yapı. Bu yapının korunması bizim için önemli. Yıktığımız zaman o seramik eserleri koruma şansımız yok. Onların korunması için restorasyon projesini hazırladık. Özgün dokusunu ve yapısını bozmadan gerçekleştireceğimiz projemiz Koruma Kurulu’ndan geçti. Şimdi Fen İşleri Daire Başkanlığımızca restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Hem alışverişe gelen misafirler hem burada iş yapan esnafımız çok memnunlar. Çünkü bu çarşı Ankara’nın kent belleğinde ve toplumsal hafızasında yer eden bir çarşı. Böylesine kültürel ve mimari bir yapıyı koruyarak hem içerisindeki ticari yapıyı devam ettirmek hem de içerisindeki Cumhuriyetin önemli sanatçılarının eserlerini gelecek nesillere aktarmayı planlıyoruz.”

Yazar Banu Gülhan

AnkaraHaberler.com Olarak haberlerin tümünü halkın anlayacağı sadelikte, insanların ilgisini çekecek şekilde ve onları haber izlerken sıkmadan, gereksiz detaylara yer vermeden insanlara aktarmaya söz verdik.

Son Dakika

Başkentte bir otelin çatısında çıkan yangın hasara yol açtı…

Ankara’nın Çankaya ilçesinde otelin çatısında çıkan yangın hasara neden oldu. Ankara’nın Çankaya ilçesinde otelin çatısında çıkan yangın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir