Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Cyber Medya
Ana SayfaTeknolojiYeşilin Başkenti projesi ile Ankara Mora Boyanacak ...

Yeşilin Başkenti projesi ile Ankara Mora Boyanacak …

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan “Yeşilin Başkenti” projesi ile çevre dostu bir uygulama daha hayata geçiriliyor. Çankaya Alacaatlı Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 85 bin metrekarelik alana Lavanta Parkı kurulacak.

Çankaya Alacaatlı Mahallesi’nde atıl durumda bulunan 85 bin metrekarelik alana kurulacak Lavanta Parkı, koşu yolu, fitness, çocuk oyun alanı, Pati Park ve 125 araçlık otoparkı ile engelli-engelsiz ayrımı olmadan erişilebilir şekilde dizayn edilecek.

Alanının doğal ve kültürel özellikleri göz önüne alınarak ekonomik ve uygulanabilir, bakımı kolay bir tasarımın tercih edileceği parka, 30 bin lavantanın yanı sıra Ankara iklimine dayanıklı, fonksiyonel, estetik açıdan düzgün formlu aromatik bitkiler (biberiye, ardıç, gaura ve kelebek çalısı) ve meyve ağaçları da dikilecek.

” 45 bin ağaç ve lavanta toprakla buluşturulacak”

Yerli üreticilerden satın alınacak Huş, Ihlamur, Kırmızı Yapraklı Japon Akçaağacı, Pembe Çiçekli At Kestanesi, Salkım Söğüt ve Meşe başta olmak üzere Ayva, Elma ile Armut gibi meyve ağaçlarının yer alacağı parkta yaklaşık toplam 45 bin ağaç ve lavanta toprakla buluşturulacak.

İhalesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yapılan ve ağustos ayında tamamlanması planlanan parkın yapımına kısa süre içinde başlanacak.

“Parkımızı ağustos ayında tamamlamayı planlıyoruz”

Başkentlilere sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla seslenen ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Yeşilin Başkenti’nde geleceğe yaşanabilir bir nefes, çocuklarımıza temiz yarınlar bırakmak için çalışıyoruz. Alacaatlı Mahallesi’nde 85 bin metrekarelik atıl alana Lavanta Parkı kuruyoruz. Farklı bitki türlerinin de yer alacağı parkımızı ağustos ayında tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler