Çarşamba, Ağustos 10, 2022
Cyber Medya
Ana SayfaTeknolojiNetflix'in şifre paylaşımını engellemek için atacağı yeni adımları belli oldu. Ama bu...

Netflix’in şifre paylaşımını engellemek için atacağı yeni adımları belli oldu. Ama bu adımların ne kadar şe yarayacağı biraz şüpheli…

Netflix, birlikte yaşadığınız insanlarla olduğu sürece şifre paylaşımında bir sorun görmüyor. Ancak en son gelir bildirimi göz önüne alındığında, Netflix’in usulsüz şifre paylaşımını durdurması gerekecek gibi görünüyor. Akış devi, gönderdiği bir hissedar bildirisinde, 100 milyondan fazla hanede hizmetinin paylaşıldığını tahmin ettiğini açıkladı. Peki ama Netflix, şifre paylaşımını engellemek için ne yapmayı planlıyor?

Şirket, yalnızca birkaç ülkede geçerli olmak üzere, şimdiden bir planı yürürlüğe koydu. Standart ve Premium planlarındaki üyeler, hesaplarını birlikte yaşadıkları kişilerle uzun süredir paylaşabildikleri için Netflix, bunun hesabınızı ne zaman ve nasıl paylaşabileceğiniz konusunda kafa karışıklığına neden olduğuna inanıyor. Bir Netflix blog gönderisinde belirtilene göre şirket, hesap paylaşımı sistemini yenilemeyi amaçlıyor ve bu değişikliklerin daha fazla insanı hizmete kaydolmaya teşvik edeceğini umuyor.

Netflix, hizmeti ücretsiz olarak kullanan kişi sayısını azaltmak ve daha fazla abone kazanmak için şifre paylaşımından da para kazanabileceğini düşünüyor. Bu amaçla, Mart 2022’de kullanıcıların hesaplarını evlerinin dışında ekstra bir ücret karşılığında paylaşmasına olanak tanıyacak iki yeni paylaşım özelliğini test etmeye başladı. Şimdilik, şifreleri dünya çapında paylaşmak için Netflix’in ücretlendirilmesi konusunda endişelenmek için henüz çok erken gibi gözüküyor. Bu iki özellik şimdilik yalnızca Şili, Kosta Rika ve Peru’da kullanılabilecek.

Bu özelliklerin ilki olan Ekstra Üye Ekleme seçeneği, Standart ve Premium plan üyelerinin, evlerinin dışında yaşayan kişiler için iki adede kadar alt hesap eklemesine olanak tanıyor. Her hesap kendi profiline, kişiselleştirilmiş önerilerine ve oturum açma bilgilerine sahip olacak. Bu özellik üyelere Şili’de 2.380 CLP, Kosta Rika’da 2.99 dolar ve Peru’da 7.9 PEN’e mal olacak.

İkinci özellik ise Profili Yeni Bir Hesaba Aktarmak olarak adlandırılıyor. Netflix’in Temel, Standart ve Premium planlarındaki üyeler, hesaplarını kullanan birinin profil bilgilerini yeni bir hesaba veya fazladan bir üye alt hesabına aktarmasına izin verebilecek.

Temel olarak bu özellik, hesaplar arasında geçiş yapan profillerin görüntüleme geçmişi, Listem içeriği ve kişiselleştirilmiş öneriler de dahil olmak üzere hesap içeriğini korumasını sağlayacak.

Netflix’in yeni abonelik seçenekleri işe yarar mı?

Netflix’in şifre paylaşımından para kazanma planı bir dereceye kadar işe yarayabilir, ancak üyeler şifrelerini diğer evlerdeki kişilerle yine de paylaşabilecekleri için sorunları tamamen çözmeyecektir. Ayrıca Netflix, üyeleri yeni özellikleri satın almaya zorlamayacak.

Ayrıca Netflix’in bu yenilikleri dikkatli bir şekilde sunması gerekecek. Salgının başında yaşanan artışın ardından etkilerin azalması ile beraber platform artık abone kaybediyor ve abonelik fiyatları da artıyor. Bu fiyat artışı insanların hesaplarını paylaşmasının sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Müşterilerin abone olmak veya aboneliklerini sürdürmek istemelerini sağlamak için Netflix’in reklam destekli bir plan veya başka bir anlaşma sunması da söz konusu olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler