Salı, Aralık 6, 2022
spot_img
Ana SayfaRöportajYeni nesil Seramik Ustası " Emin Tutal" ile keyifli bir sohbet..

Yeni nesil Seramik Ustası ” Emin Tutal” ile keyifli bir sohbet..

Günümüzde bazı meslekler kaybolmaya yüz tutmuşken bazı mesleklerde genç jenerasyonların merakı ile yeniden vücut bulmaya başladı. Bu mesleklerden biride seramik ustalığı. Bugün böyle bir mekanda  genç seramik ustası ” Emin Tutal” ile beraberiz.

*Muhabir; Emin bey bu işe nasıl başladınız? Bu mesleği neden Seçtiniz ? Ne kadar zamandır bu işle uğraşıyorsunuz ?

*Emin Tutal; Türkiye yeterince gergin bir gündeme sahip bende bu gerginliği çok hisseden bir mesleğe sahiptim Avukatım aslında. Bunu kendime daha fazla yapmak istemedim. Keyif alabileceğim, çalışırken mutlu olabileceğim bir iş arayışında iken seramik ustası “Birkan Akça” ile tanıştım.   Çamura ilk dokunduğumda ki güzel his muhteşemdi. Kendini ve yeteneklerimi daha iyi ifade edebileceğime inandım. İlk hobi olarak başladım. Fakat atölyede geçirdiğim vakitler arttıkça bu benim mesleğim olabileceğine çok inandım.

*Muhabir; Ne zamandır buradasınız ? Biraz önce bahsettiğim gibi atölyede geçirdiğim vakitler arttıkça artık bunu mesleğe çevirebilirim düşüncesi ile 2020 yılında Tunus caddesinde kendi atölyemi açtım.

*Muhabir; Bu bölgeyi seçmenizin özel bir nedeni var mı ?

*Emin Tutal; Evet var , bahçeli bir mekan arayışındaydım. Şuan atölyemin bulunduğu  adres sanata ve sanatçıya  önem veren tüm isteklerimi karşılayan bir yer oldu.  Beni anlayan bir kitlem var. Hiç düşünmeden Tunus caddesinde atölyemi açtım.

**Muhabir; Sizi diğer Seramik ustalarından ayıran fark nedir ?

*Emin Tutal; Geleneksel seramiğin dışına çıkarak herkesin ulaşmasını ve bunu yaparken eğlenmesini ön planda tutuyorum. (Şehiriçi,dışı ) festivaller ve workshop’lara katılarak ilgi çekiçi renkli standlar kuruyorum. Çok yakında bunları turne kapsamında yapacağım, bunlarda bizi geleneksellikten sıyrılıp farklı olmamıza neden oluyor:)

**Muhabir; Atölyeniz de neler yapılıyor?

*Emin Tutal; Atölyemiz de workshop’lar ve kurslar düzenliyoruz. Endüstriyel ürünler tasarlıyor ve üretimini yapıyoruz. Sanatsal ürünlerimizde mevcut. Amacımız  insanların sanata daha kolay ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyen “Emin bey ile yaptığımız keyifli sohbetin sonuna geliyoruz.

Bize ayırdığı vakit için teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

Banu Gülhan
Banu Gülhanhttps://www.ankarahaberler.com
AnkaraHaberler.com Olarak haberlerin tümünü halkın anlayacağı sadelikte, insanların ilgisini çekecek şekilde ve onları haber izlerken sıkmadan, gereksiz detaylara yer vermeden insanlara aktarmaya söz verdik.
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisment -
Dijital Medya Ajansı

POPÜLER HABERLER

Son Yorumlar