Pazar, Haziran 26, 2022
Cyber Medya
Ana SayfaEkonomiBAŞKENTLİ ÖĞRENCİLERDEN SAVUNMA SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI!!

BAŞKENTLİ ÖĞRENCİLERDEN SAVUNMA SANAYİSİNE BÜYÜK KATKI!!

Başkent Üniversitesi’nden üç öğrenci, taarruz ve savunma sistemlerinde önemli rolü olan ‘jammer sistemi’ geliştirdi. ‘Tehditleri jammer susturacak’ isimli yerli ve milli radar karıştırma sistemi, taarruz sırasında düşman füzesini tespit ederek, etkisiz hale getirebiliyor.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Şevval Bayraktar, Ayşe Zeynep Tepe ve Sertaç Bilhan, taarruz ve savunma sistemlerinde çok önemli rolü olan ‘jammer sistemi’ geliştirdi. ‘Tehditleri jammer susturacak’ isimli radar karıştırma sistemi ile taarruz sırasında düşman füzesi tespit ediliyor ve buna uygun tasarlanan jammer (karıştırıcı) ile füze etkisiz hale getiriliyor. Basit bir radarın tasarlandığı projede, gerçekleştirilen jammer prototipinin çalışması bu radar üzerinde denendi ve radarın çalışmasını etkisiz hale getirdiği belirlendi.

AMAÇ SAVUNMA SANAYİSİNE KATKI

Proje sorumlusu öğrencilerden Şevval Bayraktar, proje ile amaçlarının Türkiyenin savunma sanayisine katkıda bulunmak olduğunun altını çizerek, “Füzenin radarını hedef alan, füzenin ülkemize zarar vermemesini sağlayan ve onu etkisiz hale gelen jammer sistemi geliştirdik. Böylelikle füzeyi etkisiz hale getirmeyi başarmayı hedefliyoruz” dedi.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler