Pazar, Haziran 26, 2022
Cyber Medya
Ana SayfaBelediyeler“Göksu’nun göleti her geçen gün ölüyor, acil müdahale şart”

“Göksu’nun göleti her geçen gün ölüyor, acil müdahale şart”

Göksu Parkı göletinde bulanık ve yeşil renkli su manzarası değişmiyor. ABB’nin daha önce biyolojik arıtım ve rehabilitasyon yapılacağını açıkladığı sudaki kararma tepki çekiyor. Bölge sakinleri, “Göksu’nun göleti her geçen gün ölüyor, acil müdahale şart” diyerek yetkililere çağrıda bulunuyor.

ZAMAN ZAMAN KOKU DA OLUYOR

“Göksu Parkı bölge için önemli bir değer. İnsanlar gelip nefes alıyorlar. Ancak Göksu’nun göleti her geçen gün ölüyor, acil müdahale şart. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sorunu ilettik, ‘kanalizasyonların kontrol edildiği ve sıkıntı olmadığı’ şeklinde rutin bir yanıt geldi. Oysa bugün göl suyundaki kirlilik bariz şekilde dikkat çekiyor. Zaman zaman lağım kokusu da oluyor.

GİDERLER KONTROL EDİLMELİ

Göl suyunun sirkülasyonunda bir sorun var. Daha önce ada şeklinde olan bölge bağımsızdı, havadan bir köprü vardı o köprü kaldırıldı ve yerine göl doldurularak oraya bir beton geçiş köprüsü yapıldı. Köprünün altından sirkülasyonu sağlayacak künk bırakılmadığı için suyun doğal akışı kesildi. Çevresindeki tesis ve kafelerin atık giderleri de sıkı bir şekilde kontrol edilmeli.

BELEDİYEDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Kırmızı yanaklı su kaplumbağaları da aşırı derecede ürüyorlar bu halleriyle göle ciddi zararlar veriyorlar. Bunların istilacı tür olduğu bilimsel olarak ispat edilmişti. Kaplumbağalar da kontrol edilerek üremeleri engellenmelidir. Beş senedir temizlenmeyen ve aşırı uzayan sazlıkların da temizlenmesi gerekiyor. Gölün bu hali üzücü belediyeden çözüm bekliyoruz.”

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler