Ankara’nın damak çatlatan lezzetlerini tadıyalım..

Ankara denilince akla ilk gelen anıtkabir, atakule , ankara kalesi , kuğulu ve eşsiz manzarası gelebilir. Ama yemek kültürü ile de damak çatlatan, mideleri bayram ettiren türden lezzetleri olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Meşhur yöresel Ankara yemeklerini tek tek incelemeye ne dersiniz. Yolunuz düşerse mutlaka yemeden gitmeyin deriz.

  • 1- Ankara TAVA
  • Ankara tava; arpa şehriye, kemikli et ya da kuşbaşı et, domates, soğan, salça ve biberin birleşiminden oluşan, etli sebzeli bir pilav çeşididir.

2- Bici Aşı …

İçine domates, biber salçası ve ince ince kıyılmış asma yaprakları ilave edilir. Birkaç dakika karıştırıldıktan sonra su konularak kaynaması beklenir. Bulgur ilave edilir. Pişince ateşten alınarak servise hazır hale getirilir.

3-Ankara Yaprak Döneri. .

4-Çalma Aşı ..

5- Beypazarı Güveci. …

6-Efelek Sarması..

Elbette unutmadan bu sıralamaya Atatürk Orman çiftliğinde yenilecek KOKOREÇ’İDE Ekleyelim… Afiyet olsun.

Yazar Banu Gülhan

AnkaraHaberler.com Olarak haberlerin tümünü halkın anlayacağı sadelikte, insanların ilgisini çekecek şekilde ve onları haber izlerken sıkmadan, gereksiz detaylara yer vermeden insanlara aktarmaya söz verdik.

Son Dakika

Yeni nesil Seramik Ustası ” Emin Tutal” ile keyifli bir sohbet..

Günümüzde bazı meslekler kaybolmaya yüz tutmuşken bazı mesleklerde genç jenerasyonların merakı ile yeniden vücut bulmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir