Salı, Aralık 6, 2022
spot_img
Ana SayfaBelediyelerAnkara'da Yeşil ışık’ uygulamasına son verildi...İşte detaylar..

Ankara’da Yeşil ışık’ uygulamasına son verildi…İşte detaylar..

Ankara’da Yeşil ışık’ uygulamasına son verildi.
Ankara’da sağa dönüşlerdeki ‘yeşil ışık’ uygulamasına artan kazalar sebebi ile  son verildi. Yerine de ‘dur ve geç’ anlamına gelen ‘kırmızı ışık’ geldi. Fakat yeni uygulamaya Ankaralı sürücüler henüz uyum sağlayamadı. Birçok sürücü kontrollü geçiş yerine durmayı tercih edince  trafikte tartışmalara neden oluyor.

Sağa dönüşlerdeki trafik ışıklarında yapılan renk değişimi, sosyal medyada da gündem oldu. Bunun üzerine ABB, geçen perşembe sosyal medyadan ‘sağa dönüş ışıklandırması hakkında’ başlıklı bir duyuru yayınladı. Murat Yılmaz, ‘Sosyal Medyada Kalmasın’ köşesinde bu değişimin perde arkasını yazdı.

YEŞİL IŞIK TALEBİ KARAYOLLARINDAN GELDİ…

Karayolları Genel Müdürlüğü, ‘arkadan çarpmalı kaza sayısında artış’ olduğuna dikkat çekerek, Ankara Büyükşehir belediyesine ‘yeşil ışık uygulamasının kaldırılması’ isteğinde bulundu Yeşil ışıklar kırmızı olunca da bu defa sürücülerin kafası karışıyor. Trafikte tartışmalara neden oluyor ve şikâyetler artıyor. Bu şikayetleri dikkate alan ABB yeşil ışık uygulaması KALDIRDI.

İŞTE AÇIKLAMA DETAYLARI;

Bu kapsamda; kavşaklarda artan trafik kazalarının önüne geçilmesi amacıyla sağa dönüşlerde “fasılalı yeşil ışık uygulaması” kaldırılarak “dur ve geç” anlamına gelen “fasılalı kırmızı ışık uygulaması”na geçildi.

AMAÇ: GÜVENLİ TRAFİK AKIŞI SAĞLAMAK

Fasılalı yeşil ışık uygulaması sebebi ile kazaların arttığını gözlemleyen Karayolları Genel Müdürlüğünün uygulamanın kaldırılmasına karar verilmesiyle Fen İşleri Daire Başkanlığı Sinyalizasyon ve Altyapı Şube Müdürlüğü ekipleri de harekete geçti.

Yapılan yeni düzenleme ile ; Ankara kavşaklarında artık fasılalı kırmızı ışık uygulaması olacak. Bu yeni uygulama ile kaza sayısının azalması bekleniyor.

 

 

 

Banu Gülhan
Banu Gülhanhttps://www.ankarahaberler.com
AnkaraHaberler.com Olarak haberlerin tümünü halkın anlayacağı sadelikte, insanların ilgisini çekecek şekilde ve onları haber izlerken sıkmadan, gereksiz detaylara yer vermeden insanlara aktarmaya söz verdik.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

- Advertisment -
Dijital Medya Ajansı

POPÜLER HABERLER

Son Yorumlar