Ankara Metrosu Batıkent-Sincan Hattı’ yeniden hizmette!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilere daha güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

    EGO Genel Müdürlüğünün, Ankara Metrosu Batıkent-Sincan Hattı (M3) İstanbul Yolu ve Botanik İstasyonları arasında bulunan bölümünün 2 ayrı bölgesinde, hattın yapımı sırasında uygunsuz malzeme kullanımından kaynaklı ray altyapısında meydana gelen deformeler nedeni ile 10 Ağustos 2022 tarihinde başlayan zemin düzeltme çalışmaları tamamlanmıştır.


Çalışma 7/24 esasına uygun olarak idari ve teknik personelin sahada çalışmaları sürekli ve titizlikle takip etmesiyle, okullar açılmadan ve planlanan tarihten önce bitirildi. Batıkent-Sincan Hattı’nda (M3) metro seferleri yeniden kesintisiz ve aktarmasız olarak gerçekleştirilmeye başlandı.

Peki neler yapıldı ?

Altyapı çalışmaları; 27 kamyon, 5 ekskavatör, 1 kepçe, 1 toprak silindiri, 1 beton pompası, 1 büyük ağızlı kepçe (Loder), bir 300 tonluk vinç, 6 mikser ve 104 personel ile beraber yapıldı.

Çalışma boyunca ; 80 bin metre elektrik, sinyal, kamera, haberleşme ve OG kabloları değiştirilerek hattın 60 ve 69 metrelik iki ayrı bölgesinde ve 4 hatta, toplam 354 metre hat sökülüp yeniden hat montajı, kaynak, buraj ve gerilim işlemleri ile dolgu üzerine 368 metrekare demirli beton atılarak 1250 metrekare alana da su yalıtımı yapıldı.

Güvenli konforlu ulaşım için yapılan çalışmalar bitiminde akademisyenlerle incelenerek hattın 129 metrelik bölümü yeniden hizmet vermeye açıldı.

Metro hızında ciddi bir artış olduğu tespit edildi.

Planlanan süreden 5 gün önce bitirilerek okulların açılma tarihine yetiştirilmiştir. Yavaşlığından şikayet edilen metro hızı olan 40 km/saate ulaşarak Saygıdeğer Başkentlilerimizin hizmetine kesintisiz ve konforlu bir şekilde açılmıştır.

Ankarahaberler olarak saygıdeğer Ankara halkına hayırlı olsun diyoruz. Sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Yazar Banu Gülhan

AnkaraHaberler.com Olarak haberlerin tümünü halkın anlayacağı sadelikte, insanların ilgisini çekecek şekilde ve onları haber izlerken sıkmadan, gereksiz detaylara yer vermeden insanlara aktarmaya söz verdik.

Son Dakika

Kızların hepsi ortaokul öğrencisi! Görüntüler dehşete düşürdü…

Ankara’da bir grup ortaokul öğrencisi genç kız, okuldan bir arkadaşlarını tekme tokat döverek darp etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir